על הפורום - הפורום הישראלי למשפט וחירות

על הפורום

הפורום הישראלי למשפט וחירות הוא קהילה של משפטנים ואחרים המתעניינים במשפט ובמדיניות בישראל. הפורום מקדם תפיסת עולם משפטית שמרנית הדוגלת בעקרונות הפרדת רשויות, ריסון שיפוטי, חירויות הפרט ושלטון מוגבל. כל אדם המזדהה עם עקרונות אלה, כולם או חלקם, מקומו בקהילת הפורום והוא מוזמן להצטרף.

בהתאם לעקרונות הללו, אנו מאמינים כי תכלית השלטון היא שימור חירות אזרחיו; כי הפרדה בין הרשויות היא חיונית לתפקודה של כל דמוקרטיה; וכי תפקידה וחובתה של מערכת המשפט לומר מהו הדין המצוי ולא מה צריך להיות הדין הרצוי.

הפורום נוסד ביוזמת המרכז לחירות ישראלית ופועל בתמיכתה.

ריסון שיפוטי

תפקיד השופט לומר מהו הדין המצוי, ולא מהו הדין הרצוי.

הפרדת רשויות

הרשות המחוקקת קובעת כללים; הרשות המבצעת מיישמת את הכללים; הרשות השופטת מיישבת מחלוקות במסגרת הכללים.

חירויות הפרט

יסודות החברה החופשית – הליך הוגן במשפט פלילי, חופש התנועה, חופש הביטוי, הזכות לקניין, פרטיות, חופש העיסוק והחוזים, חופש הדת והמצפון.

שלטון מוגבל

תפקידה העיקרי של המדינה הוא לאפשר את חירות האזרחים ולשמרה.

מי אנחנו?

מדוע הוקם הפורום?

הדיון הציבורי על אודות מערכת המשפט, יסודות המשטר הדמוקרטי ומערכת היחסים בין הפרט לבין המדינה מתאפיין לעיתים קרובות בחד-צדדיות, בשטחיות ובחוסר גיוון. באקדמיה, בתקשורת ובאליטה האינטלקטואלית תפיסת עולם אחת מקבלת קדימות והיא הדומיננטית והשלטת. משפטנים ומשכילים רבים חולקים על תפיסת עולם זו וחשים בחסרונה של גישה אחרת, חלופית, שכמעט אינה מקבלת ביטוי ציבורי. כדי לענות על צורך חיוני זה הוקם הפורום המשמש במה לאותה תפיסת עולם חלופית. הפורום פועל בהשראת ארגון ותיק בארה”ב הקרוי  The Federalist  Society.

קראו כאן על פעילותו המגוונת של הפורום.

כיצד ניתן לעזור?

פעילות הפורום מתבססת במידה רבה על אדיבותם של מתנדבים נמרצים. הדרך הראשונה והפשוטה ביותר לסייע לפורום – היא להצטרף! שנית, אנא ספרו על הפורום לכמה שיותר חברים ומכרים שעשויים להתעניין בו ועודדו אותם להצטרף גם הם. בהמשך נעדכן באתר (ואת חברינו באופן ישיר) בדבר הדרכים שבהן ניתן לסייע. מוזמנים ליצור קשר עמנו בכל עניין, להשתתף באירועי הפורום וכן להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו.

הפורום אינו נוקט עמדה רשמית בסוגיות אקטואליות על סדר היום ואינו תומך במהלכי מדיניות ספציפיים. כל עמדה או דעה המוצגת במסגרת פעילות הפורום הינה של מביע העמדה או הדעה בלבד.